Dnevni osebnik, Iz prve roke

BioGaia ali Waya? (probiotične kapljice z D3)

Na prvem pregledu pri pediatrinji (pri enem mesecu starosti) sta Mila in David dobila kapljice Plivit D3. V pričetku jemanja (3kapljice/dan) sta bila zdrava in dobrovoljna. V tem obdobju sem oba samo dojila. Odvajala sta redno, vsak dan. Po nekaj tednih jemanja (pri starosti dveh mesecev), pa se je pri obeh pokazala sprememba v razpoloženju (občasna sitnost, jok, napenjanje…). Vmes se je zgodilo tudi, da kateri od njiju več dni skupaj ni odvajal blata (kar je samo po sebi pri dojenih dojenčkih nekaj običajnega). Jemanje Plivita je sovpadalo s pojavom kolik*, napenjanjem, občasno zaprtostjo… zato sva razmišljala o menjavi Plivita z drugim izdelkom, ki vsebuje D3. Seveda nimam dokaza, da bi ravno Plivit poslabšal kolike (morda je bilo krivo hlastanje med hranjenjem, nepodiranje kupčka, moja prehrana… morda vse skupaj), sem pa že slišala zgodbe drugih mamic, ki so se (po uvedbi Plivita D3) srečale s podobnimi težavami kot mi.

Po treh tednih jemanja Plivita, sva ga po nasvetu pediatrinje nadomestila z BioGaio (D3) – probiotičnimi kapljicami z vitaminom D3. BioGaia (BG), vsebuje poleg vitamina D3 še mlečnokislinsko bakterijo – Lactobacillus reuteri Protectis.

dsc05200

Probiotične kapljice z dodatkom vitamina  D3 sva izbrala predvsem zato, ker sva želela okrepiti njun imunski sistem (uravnotežema in zdrava mikroflora črevesja, je pogoj za dobro zdravje dojenčka). Do njunega četrtega meseca je bilo še posebno pomembno, da smo vsi zdravi, saj smo pričakovali dan Davidove operacije.

Kapljice BG dozirava po žlički, iz katere poližeta vsebino. Ponavadi zjutraj, kdaj tudi dopoldne, občasno pa sva jih dozirala tudi zvečer (ker sva čez dan pozabila nanje). Tisto obdobje (večernega doziranja), je bilo opaziti, da oba, Mila in David slabše spita (domnevala sva, da je vzrok morda ravno v večernem doziranju kapljic). Iz tega smo se naučili, da je kapljice bolje dozirat v jutranjem času kot zvečer. Pri petih mesecih in pol smo pričeli z uvajanjem goste hrane. V tem obdobju se je David vedno manj dojil (po operaciji je mesec dni okreval na intenzivni v Pediatrični, zaradi njegovih specifičnih zdr. težav ga nisem mogla dojiti oz. hranit s svojim mlekom), zato smo po posvetu s pediatrinjo zanj uvedli še adaptirano mleko. S spremembo njune prehrane in zorenjem črevesne flore, se je temu primerno spreminjala konsistenca, barva blata, kot tudi samo odvajanje blata. Pojava alergije na določeno vrsto hrane ni bilo opaziti. BG (D3) smo dodajali do 9. meseca starosti. Ves čas sta kapljice dobro prenašala, bila sta zdrava.

Potem pa smo BG nadomestili z Wayo (D3) – probiotičnimi kapljicami z vitaminom D3.

Dvojčka jemljeta Wayo zadnje tri mesece. Večinoma dopoldan. Po spremembi probiotika sta še vedno dobro razpoložena, imata apetit, večino časa sta zdrava (David je imel pretekli mesec laringitis in zatem še vneto uho, zato smo ga zdravili z antibiotikom – ta poruši ravnovesje mikroflore v črevesju, jemanje probiotika pa vzpostavi ravnovesje nazaj). Za razliko od BioGaie je v njej prisotna druga mlečnokislinska bakterija – Lactobacillus rhamnosus GG. Dnevna odmerka obeh vrst probiotičnih kapljic, pa imata enako količino vitamina D3.

dsc05189

Z dodajanjem Waya – probiotičnih kapljic z D3 vitaminom nadaljujemo, dokler pediatrinja ne bo svetovala drugače.


Kdaj je torej najbolj primerno jemati probiotik in zakaj? 

Po mojih izkušnjah – zjutraj. Če pomislim, je v bistvu precej logično… v jutranjem praznem želodcu je manj kisline, kar poveča možnost, da pot do črevesja preživi večje število bakterij, ki jih zaužijemo. 


Primerjava uporabe BioGaia (D3) z Waya (D3)

dsc05211

dsc05196

Kapljice BioGaia doziramo dojenčku s 5 kapljicami dnevno.

Lahko jih doziramo po žlički, zmešamo z vodo, mlekom ali pa jih kanemo na bradavico pred dojenjem. Vsebina je motna, na dotik mastna, z vonjem po sončničnem olju. Dozirna steklenička ni prijazna za uporabo! Prva težava se pojavi že ob prenosu na žličko, ker občasno iz stekleničke kar ne kaplja (pa čeprav je v njej še pol vsebine). Naslednje kar me moti, pa je doziranje zadnje tretjine kapljic. Ven jih spraviš le tako, da odpreš stekleničko (odstraniš notranji plastični tulček) in tako razširiš odprtino, a potem vsebina kar prehitro steče ven (težko doziraš teh 5 kapljic). Farmacevtka v lekarni je povedala, da so menda sedaj prenovili embalažo in popravili težavo z doziranjem. Steklenička (5 mL) se porabi blazno hitro (posebno če kapljice uporabljata dva dojenčka :)). Dnevna doza petih (5) kapljic, zadosti dnevni potrebi dojenčka po vitaminu D3 in vsebuje najmanj 100 miljonov živih L. reuteri Protectis. Slaba stran Bio Gaie je še razmerje med količino in ceno (več o tem v spodnji tabeli). V stekelnički je 5 mL tekočine. Hranimo jih na sobni T, po odprtju pa jih mormo uporabiti v 3 mesecih (podaljšan rok uporabe zaradi sušilnega telesca – listka – v steklenički.

Kapljice Waya doziramo dojenčku s 7 kapljicami dnevno (torej dve več kot BG).

Vsebina Waye je motna, kot pri BioGaii, na dotik mastna, z vonjem po koruznem olju. Steklenička ima poleg navadnega pokrovčka priložen še pokrovček s kapalko. V primerjavi z BioGaio, se Waya s kapalko res enostavno dozira. Wayine mlečnokislinske bakterije menda lažje preživijo pot do črevesja, saj so “zapakirane” v mikrokapsulah (nisem prepričana koliko koristi je v tem, vem pa, da BioGaia o takšni obliki “pakiranja” mlečnokislinskih bakterij ne poroča). Dnevna doza sedmih (7) kapljic, zadosti dnevni potrebi dojenčka po vitaminu D3 in vsebuje najmanj 1400 milijona bakterij kolonijskih enot mikroenkapsulirane L. rhamnosus GG (torej drug sev bakterij kot pri BG). Waya je na mL cenejša od BG. V steklenički pa je 10 mL tekočine. Hranimo jih na sobni T, po odprtju pa jih moramo uporabiti v enem mesecu.

dsc05184

dsc05206

dsc05209

Probiotične kapljice z D3BioGaia Waya   
sestavinesončnično olje, trigliceridi kaprilne in kaprinske kisline, Lactobacillus reuteri DSM 17938 (L. reuteri Protectis) in vitamin D3 (holekalciferol). koruzno olje, Lactobacillus rhamnosus GG (ATCC 53103), vitamin D3
probiotična kulturaLactobacillus reuteri ProtectisLactobacillus rhamnosus GG
količina vitamina D3 v dnevnem odmerku
- 5 kaplicah (BG) oz. 7 kapljicah (W)
10 mcg (200% PDV**) 10 mcg (200% PDV**)
način doziranjaiz stekleničkes kapalko
doziranje za dojenčke (št. kapljic)57
vsebina (ml)510
cena (eur)13,7513,52
cena/ml (eur)2,751,35
shranjevanje po odprtjuna sobni T do 25 °Cna sobni T do 25 °C, zaščiteno pred vlago in svetlobo
rok uporabe po odprtjuv 3 mesecih v 1 mesecu
laktoza, mlečne beljakovine, glutenne vsebujene vsebuje
število mlečnokislinskih bakterij najmanj 100 miljonov živih L. reuteri Protectis najmanj 1400 milijonov živih L. rhamnosus GG

 

Katere od omenjenih kapljic pa dodajate vašemu dojenčku?

Zakaj ste z njimi zadovoljni? In kaj vas moti?  


*kolike: krči v trebuščku, ki nastanejo zaradi krčenja gladkega mišičja pri dojenčkih – pojavljajo se tako pri dojenih dojenčkih, kot dojenčkih, hranjenih z adaptiranim mlekom – pojavljajo se določen čas, niso nevarne, so pa nadležne za dojenčka in starše


Zapis odraža moje osebno mnenje in izkušnjo z omenjenimi kapljicami. Kapljice predstavljajo dodatek k prehrani. Pred nakupom le teh svetujem posvet pri pediatru in/ ali farmacevtu.

 

***

Klik na Facebook in Instagram

 

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

4 thoughts on “BioGaia ali Waya? (probiotične kapljice z D3)

  1. Super napisana primerjava – čestitam. Pri nas smo zadeve uporabljali že zlo zgodaj namesto plivita -d3 – pa še bolj ugodno smo kupili…

Comments are closed.