Intervju, Iz prve roke

Nosilka sreča nevrofizioterapevtko dr. Živo

Preden sem za porodno darilo dobila svojo prvo nosilko, o njih nisem vedela prav veliko. Pri prvem sinu je nisem uporabljala. Enajst let nazaj se o teh pripomočkih ni bralo in govorilo toliko, kot sedaj, ko je na voljo kar nekaj vrst in materialov. Od trakov za zavezovanje, slingov in trših nosilk. Sama sem trak (BobaWrap) pričela uporabljat v prvih mesecih po rojstvu dvojčkov. Občasno, ponavadi takrat, ko sta bili moji dve roki premalo za dva (mame željna) dojenčka… ob meni pa nikogar, ki bi mi lahko pomagal. Po letu dni smo trak zamenjali z mehko Boba nosilko 4G (na fotkah spodaj), ki jo nase pripnem po potrebi, zopet občasno in za krajši čas. Ker ima eden od naših dvojčkov razvojne težave, se je v moji glavi porajalo nešteto vprašanj o uporabi nosilke…

Zato sem prosila za strokovno mnenje. Pogovarjala sem se z izkušeno nevrofizioterapevtko dr. Živo Kalar, s katero se že leto dni srečujemo na terapijah v ZD Črnuče.

Kakšen je vpliv nosilke na otrokov razvoj, kdaj je primeren čas za uporabo nosilke, katere nosilke so primerne in druge pomembne informacije o nosilkah si lahko preberete v nadaljevanju. 

Nosilki, ki ju uporabljava midva so v objavi le zato, da ponazorim nošenje otroka v nosilki. Dr. Živa predlaga drugačen tip nosilke, kar razloži v spodnjih vrsticah intervjuja. (To besedilo sem dodala po pogovoru z dr. Živo Kalar naknadno, da ne bi prišlo do dezinformacij pri izbiri primerne nosilke.)


Kot uveljavljena nevrofizioterapevtka imate veliko izkušenj na področju gibalnega razvoja dojenčkov in otrok. Pri kateri starosti, po vašem mnenju, lahko starši razmišljamo o nošenju dojenčka v nosilki? So nosilke res primerne že za novorojenčka? 

Nosilke niso omejene na starost dojenčka, pač pa na stabilnost dojenčka, ki se nosi v nosilki ter uporabo pravilnega položaja za določeno razvojno fazo. V kolikor je novorojenček dovolj stabilen, da se ne »izgubi« v nosilki, se ga lahko v pravilnem položaju nosi zelo kmalu, vendar je potrebno paziti tudi na to, da ima dovolj zraka oz. da ni prekomerno zavit v nosilko.

Starši imamo na voljo kar nekaj vrst nosilk. Nekatere nosilke niso nič drugega kot daljši mehki trakovi, ki si jih ovijemo okoli trupa, dojenček pa s trebuhom leži na naših prsih, v nekaterih lahko dojenčka nosimo v položaju lunice, nekatere omogočajo celo nošenje dojenčka stran od sebe, da gleda naprej… Kako izberemo primerno nosilko, v kateri bo imel naš dojenček ustrezen položaj? Lahko na kratko opišete na kaj moramo biti pozorni? Morda predlagate nosilko, ki je še najbolj primerna za uporabo?

Pravzaprav ni toliko pomembna kakšna je nosilka (oz. znamka nosilke), temveč kaj lahko z njo naredimo.

Dober pripomoček oz. dobra nosilka je tista, ki dojenčku zagotovi, da v njej ni pasiven, mu omogoča uporabo rotacij v trupu oz. ga pri uporabi le teh ne ovira ter ima dokaj čvrsto podlago od katere se dojenček »odrine« v poravnavo. Uporaba rotacij v trupu in zravnani ledveni del pri dojenčku je temeljni pogoj, da je nosilka za dojenčka primerna, saj v tem primeru dojenček aktivno stisne globoke mišice (mišični steznik) in na ta način pravilno kontrolira svoj trup. Torej je bolj pomembno iz kakšnega blaga je narejena nosilka, saj se dojenček v njej ne sme pogrezat.

Lahko pa si pri nošnji v nosilki pomagamo z našo roko, ki jo podložimo pod dojenčkovo zadnjico (v katerikoli zasukanem položaju). 

Poleg vsega naštetega je seveda pomembno kateri položaj izbrati. Dojenčka, ki še ne obvlada kontrole glave se namesti v horizontalni položaj pri katerem pazimo, da je ledveni del zravnan (torej ga ne držimo v položaju lupinice!) ter ga nekoliko zasukamo v ledvenem delu proti nam. V kolikor smo ga pravilno namestili v sledeč položaj, dojenček ne bo silil v sedeč položaj. Dojenčka, ki glavo dobro kontrolira, ne obvlada pa še pasenja kravic (opora v trebušnem položaju na iztegnjenih rokah) lahko namestimo v nosilko v stranski sed (izmenično v obe strani). Spet smo pozorni na zasuk in vzravnavo trupa. V zadnji fazi, ko dojenček pravilno pase kravice ali že sedi, kobaca… ga namestimo v nosilko pokonci z zasukom.

Nikakor pa niso v nobeni razvojni fazi primerne nosilke, ki otroka silijo v direkten pokončni položaj brez zasukov v trupu.

Katere prednosti oz. slabosti bi izpostavili, ko govorimo o uporabi nosilke? Zakaj bi nekomu priporočili, oziroma odsvetovali uporabo nosilke? 

Dejstvo je, da nobena nosilka ne more nadomestiti ravne čvrste podlage na kateri se dojenček lahko najbolj optimalno gibalno razvija. Ne smemo pa tudi preko dejstva, da ima določena skupina dojenčkov težave s stabilnostjo v trupu, ki je največkrat povezano tudi z burnim čustvenim razvojom. Tak dojenček v določenih razvojnih fazah težje obstane na trdi ravni podlagi, se joče ter zavrača tako trebušni kot hrbtni položaj. V kolikor omenjeno skupino dojenčkov namestimo v nosilko, jim z pravilnim položajem in menjavanjem strani (za določen čas!) lahko pomagamo ohranjati stabilnost v trupu. Rada bi le poudarila, da pa ponavadi ravno omenjena skupina dojenčkov prav »kliče« po nepravilnem nošenju zato, se je zares potrebno držati zgoraj omenjenih napotkov glede polažajev.

Nosilka je primerna tudi za teren, kjer z vozičkom ni mogoče voziti ter za dojenčke, ki se ne marajo voziti v vozičku v pravilnem položaju, bolj kot ne za prehodno obdobje.

Dosedaj nisem nikomur odsvetovala nosilke v kateri je dojenček v pravilnem položaju – sem pa omejila čas, v kolikor se je izkazalo, da je dojenček preživel v nosilki preveč časa. Preveč nošenja oz. premalo preživetega časa na trdi ravni podlagi lahko pusti negativne posledice na vseh področjih otrokovega razvoja. 

Zadnje čase opažam tudi to, da »neškodljive« nosilke ponavadi  zahtevajo več časa za učenje namestitve dojenčka v nosilko zato, se starši raje odločajo za »preproste« tipe nosilk čeprav so le te največkrat škodljive za otrokov gibalni, čustveni razvoj in držo.

Nosilke so v zadnjem času postale zelo priljubljene tudi pri nas. Kolikor opažam jih najraje uporabljamo predvsem mlajše mame. Nekatere z nosilko celo nadomeščajo vožnjo dojenčka v vozičku, ker je z nosilko mama bolj mobilna. Pa je po vašem mnenju nosilka bolj primerna kot košara vozička? Kaj pa, če se dojenček raje nosi kot vozi v vozičku? 

Kot sem že omenila, nobena nosilka ne more nadomestiti ravne čvrste podlage – torej je vsekakor košara vozička bolj primerna.

Pri zavračanju vozička imamo dve možnosti. Nikjer namreč ne piše, da se mora dojenček vsakodnevno voziti na sprehode v vozičku! V toplejših mesecih npr. deka na tleh v naravi zelo dobro nadomesti voziček. V hladnejših mesecih pa je pravilna uporaba nosilke prav tako praktična.

Za pravilen razvoj motorike in posledično možganov dojenčka je zelo pomembno gibanje telesa. Gibanje dojenčka v nosilki pa je omejeno. Položaj telesa je ves čas uporabe enak. Koliko časa dnevno lahko dojenčka nosimo v nosilki? Jo lahko uporabimo na enournem sprehodu, morda na izletu v hribe?

Če govorimo o povprečju je ena ura na dan zgornja meja.

Ker pa nekateri starši uporabljajo nosilke bolj priložnostno npr. ob vikendih, se lahko takrat čas tudi podaljša. Je pa priporočljivo v tem primeru menjati strani položaja dojenčka. Tudi za izlet v hribe ni nosilka sporna le teren naj ne bo prenevaren.

Nekateri dojenčki (recimo nedonošenčki) imajo težave v gibalnem razvoju. Pediatri tovrstne težave prepustijo vam, fizioterapevtom, ki ste usposobljeni za to, da z njimi izvajate primerne terapije, s katerimi jih vodite skozi razvojne motorične faze. Je za dojenčke z gibalnimi težavami sploh primerna katera od nosilk ali nosilke v takšnih primerih striktno odsvetujete? 

Enaka »pravila« veljajo za vse dojenčke (sploh, če upoštevamo dejstvo, da je mišični tonus znotraj trupa docela vredu le še pri manjšem številu ljudi – pa tu ne mislim samo na gibanje in držo). Edina razlika, ki jo bodo starši opazili je ta, da bolj kot je trup nestabilen (hipoton) težje bo namestiti dojenčka v nosilko v pravilen položaj (to velja tudi za v razvoju hiteče dojenčke!), ker je tak dojenček raje v direktnem pokončnem položaju (brez zasuka v trupu) – take nosilke, ki to omogočajo pa odsvetujemo (npr. kenguru, določen tip “bobe” – sama sem jo izbrala tukaj in tukaj.)

 


Upam, da ste izvedele kaj novega, uporabnega za vas ❤ Komaj čakam pomladne izletke v hribe

O nosilkah še pišemo v prihodnje…

*NAGRADNA IGRA – Silly.si

Podarimo Boba (tukaj) po vaši izbiri (več info o nagradni igri pa na mojem Facebook-u)

*KODA S POPUSTOM – Silly.si

Pri Silly so tako prijazni, da so nam ponudili popust ob nakupu nosilke ali traka za nošenje – izkoristite ga lahko s kodo LJUBEZNIVA15% (do konca 2018). V trgovinici imajo pestro ponudbo ergonomskih nosilk in so za vsa vaša vprašanja vedno na voljo. Je pa vsekakor vredno preizkusiti modele, ki so vam všeč, da ugotovite kako se obnesejo v uporabi.

Objem, Ljubezniva


Klik na Instagram & Facebook

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

8 thoughts on “Nosilka sreča nevrofizioterapevtko dr. Živo

  1. Je potem nosjlka ergobaby ali boba 3g primerna za (hipotone) dojenčke, ki še ne kobacajo ali ne? Ali vsaj bočni položaj v ergobaby?

    1. Pozdravljena,

      dr. Kalar bi verjetno rekla da ne. Ergobaby še nisem preizkusila, me mika tale bočna nošnja, ampak spet… Nosilke za hipotone res niso priporočljive, posebno če je otrok zelo hipoton. Več o nosilkah pripravljava v novi objavi z dr. Kalar, kar boste lahko prebrali kmalu na blogu. Spremljajte… 🙂 srečno!

    1. Ne vem točno v katerem delu intervjuja vas je ta zasuk “zmotil”. Gre za preprost zasuk zgornjega dela telesa, pri katerem je medenica fiksirana oz. če enostavno povem, jo nosilka ali naše roke pridržijo na mestu.
      Predstavljajmo si sebe, gledamo naravnost naprej, medenica je na mestu, jo ne sukamo, medtem ko zgornji del telesa z rameni in glavo – rahlo zasukamo v levo ali desno.

      Upam da sem jasno razložila. Drugače pa kar vprašajte 🙂 lp

      1. Hvala, je bolj jasno. Mislim, da me je zmedlo to, da nisem še nikjer prebrala, da naj bi bil dojenček zasukan v trupu. Doma imamo boba wrap in vsi videi, vsi članki, predvsem tuji, kažejo le položaj dojenčka direktno naravnost na prsih, torej brez zasuka (če sem prav razumela, je za zagotavljanje zasuka nujna nošnja vsaj malo na boku).

  2. torej, ali prav razumem, da sta boba 4G in rategljiv trak dosvetovana, ali ravno obratno -priporočena? (za nerazumevanje se sklicujem na hormonske možgane)

    1. hihi 🙂 Jaz nisem fizioterapevtka in nimam kompetenc, ki bi mi krile hrbet, ko bi zagovarjala določen tip nosilke. Imam pa mnenje naše dr. Kalar in svoje materinske izkušnje, ki pravijo da zmerna uporaba Boba nosilke ne bo naredila velike škode. Jo pa res redko uporabljam (Boba 4g, prej Boba wrap), sploh pri sinu, ki ima razvojne težave. Pri otrocih s takimi težavami, pa tako ali tako ni priporočljivo uporabljati nosilko, ki ne zagotavlja rotacije v trupu. In to žal, Boba ni. Ne boba 4G, niti wrap.

      LP, in vse lepo <3

Comments are closed.