Mamica dvojčkov je na porodniški tri mesece (90 dni) dlje, kot tista, ki je povila enega otročka. Če vprašate mene, kot mamo dvojčkov in enega od malčkov z Downovim sindromom, pa se mi zdi to še vseeno premalo. Zakaj? Dvojčki zelo pogosto potrebujejo dodatno nego (in terapije) že zato, ker so večinoma nedonošeni, kar lahko s seboj prinese določene zdravstvene težave. Dojenčki rojeni z Downovim sindromom pa so vsi po vrsti hipotoni (zato jim fizioterapija ne uide), zdr. zapletov je lahko še nekaj več, zapleti se lahko pojavijo tudi v resni obliki, takšni, ki morda zahteva celo zmenek s kirurgom (naš David je bil pri 4. mesecih operiran na srčku), jemanje rednih zdravil…
V obeh primerih (prezgodaj rojenih dvojčkih in/ ali otročku z DS) zato pediater dojenčka napoti naravnost v razvojno ambulanto, od tu pa tedensko na nevrofizioterapijo, kasneje po potrebi delovno terapijo, logopedu, specialnemu pedagogu, itd. Mi pri šestnajstih mesecih še vedno obiskujemo nevrofizioterapijo in delovno terapijo. Do logopeda še pridemo 🙂 Nedolgo nazaj smo se rešili še zdravil za srček in David jih prav nič ne pogreša.
Terapevtke Davida vzpodbujajo k pravilnemu razvoju, mene pa učijo kako z njim pravilno ravnam, se igram, ga hranim, dvigujem, prenašam naokoli… Znanje, ki ga prejemava je neprecenljivo. Terapije name vplivajo tudi psihološko, njegov napredek je največja motivacija!
Glede na zdr. težave, ki jih David še vedno ima, sem vedela, da se bodo terapije (v ambulanti in doma) po teh treh mesecih še nadaljevale, zato sem se odločila, da poskusim podaljšati porodniško (oz. pravilno bi bilo, če rečem dopust za nego in varstvo otroka). Izraz porodniška namreč mame pogovorno uporabljamo za celotno obdobje enega leta, ko smo pred in po porodu doma. Država pa pravi, da gre za porodniški dopust (105 dni) in dopust za nego in varstvo otroka (brez podaljškov, praviloma 260 dni), kar skupaj znese 365 dni. Ah… kaj kompliciram, pa saj vem, da se razumemo 🙂
Moja porodniška se je iztekla pred mesecem dni. Konec februarja. Takrat sem že imela odobreno tudi podaljšanje porodniškega dopusta. Kljub temu, da sem oddala vlogo za oba dvojčka (tudi Mila obiskuje razvojno obravnavo, a so se njene zdr. težave s terapijami in vajami doma precej hitro pozdravile), sem po pričakovanju dobila odobreno podaljšanje le teh 90 dni za Davida.
O 90 dnevnem podaljšanju odloča zdravniška komisija Pediatrične klinike v Ljubljani. Komisija za ugotovitev potrebuje nekaj časa, prav tako CSD, zato je primerno, da vlogo oddamo vsaj mesec ali dva pred potekom porodniške. Vse potrebno sem uredila na enem izmed Centrov za socialno delo.
***
Kako podaljšati porodniško?
- celo leto zbiraš in hraniš vse zdravniške izvide in mnenja – njihove kopije priložiš k vlogi
- natisneš tole vlogo Vloga_matere_za_uveljavitev_pravic_ob_rojstvu_otroka – jo izpolniš
- natisneš še prilogo Podatki_o_zaposlitvi_in_placi, ki jo izpolni tvoj delodajalec (za brezposelne ta priloga ni potrebna)
- po potrebi napišeš še (neobvezno) Prošnjo za podaljšanje, v kateri bolj podrobno opišeš potrebe po podaljšanju in kaj bi vaš otrok s tem pridobil (jaz tega nisem pisala, ker smo imeli nekih štirideset izvidov; v primeru, da bi bilo tega manj, pa bi sigurno izčrpno napisala zakaj menim, da moj otrok potrebuje dodatno mamino nego)
- paketek pošlješ na CSD, kjer imaš urejeno stalno! prebivališče
Še moj nasvet…
Ne glede na to, kakšne zdravstvene težave ima vaš otrok, poskusite in oddajte vlogo za podaljšanje. V nasprotnem primeru nikoli ne boste izvedeli kakšen bo odgovor komisije. Kolikor imam stika z drugimi mamami, so nekaterim podaljšali že zaradi težjih oblik alergij, pa razvojne abulante sploh niso obiskovali. M
Če imate še kakšno vprašanje, nanj z veseljem odgovorim!
objem, Ljubezniva
Klik na Instagram in Facebook, da boste na tekočem 😉
Upam, da kmalu zaključim objavi o lesenem poganjalčku in nosilkah (drugi del) 🙂 se beremo!
Pozdravljena!
Se mogoče kje zasledila, ali je ob pojavljanju vročinskih krčev pri otroku tudi da podaljšati porodniško? Izteče se mi septembra, otrok pa ostane doma pri starih starših.
Lp, Zala
Pozdravljena, Zala
Konkretno za krče ne bi vedela, lahko pa vseeno poskusiš podaljšati, če ste imeli večje težave s tem (izvidi specialistov, ipd.).
Lp, srečno <3
Podatki o zaposlitvi in plači že imajo izpolnjeno. Zakaj potrebujejo še enkrat?
tole vprašanje bi bilo pa potrebno na CSD naslovit 🙂
Zdravo,kaj vse je potrebno izpolniti na vlogi? Samo ta del,kjer obljukaš zakaj podaljšanje in vpišeš otroka, ali še kaj drugega? Na csd mi je rekla,da more nekaj oče podpisat,pa ne vem kaj. Ta del,da prenese 130 dni dopusta je podpisal že v prvi vlogi,ko sem urejala porodniško.
Pa še tole : v primeru, da je mati prejemala porodniško, se da podaljšati, v primeru, da mama pred tem ni bila zaposlena in je prejemala nadomestilo, pa ne. Razlaga je taka, da nezaposleni itak ni treba nazaj na delo. Moja je bila npr. Rojena 3 mesece prezgodaj, pa so mi podaljšali 3 mesece (kolikor bi imela, če bi se rodila normalno na rok), niso mi dali pa dneva več, pa sem z njo hodila na fizioterapije in preiskave se kar nekaj časa po tem, ko je bila korigirano stara 1 leto. Tudi tistih 250 eur na mesec je težko dati še dva ali tri mesece. Res ne razumem te politike. Pač obrazec za podaljšanje v primeru nadomestila ne obstaja.