Moj zamrzovalnik je poln jagodičevja, ki mi je poleti v kuhinji delal gnečo. Prav tako v njem hranim špinačo in blitvo, pa ohrovt in por, ki smo ga z vrta nazadnje pobrali pred mrzlim vremenom. Na policah v kuhinjski omarici, kjer je še zadnjih nekaj tednov pred selitvijo nekakšna suha shramba, imamo spravljene kaše (prosena, ovsena, ajdova) kvinojo, riž, zdrob, polnovredno moko, raznovrstna semena… Na pultu imam pa tudi vedno nekaj sveže zelenjave in sadja. Tako lahko brez problema v trenutku pripravim zdrav smuti, s katerim dobim dovolj energije, da preživim z dvema živahnima dvoletnikoma in navihanim najstnikom sama, celo popoldne doma.
Moja kuhinja ni od nekdaj tako založena. Pred časom (beri: pred dvojčkoma) sem nakupovala predvsem predelano hrano, pakirano in vsak dan za zajtrk in večerjo jedla kruh s sirom in salamo. Popoldansko utrujenost pa sem “štukala” s kavo na kavo. Zelo zdravo, bi rekla!? Ampak takrat o tem nisem razmišljala, moje prehranjevanje se mi je zdelo povsem normalno. Dokler me ni nekega dne kolegica vprašala, če živim od kave? Tako mi je prvič nekdo nastavil ogledalo… Da sem pričela razmišljati o svoji prehrani.
Potem je prišlo leto, ko sem se vpisala na faks, ki je vse moje navade (vključno s prehrano) obrnil na glavo in me povsem navdušil nad kuhanjem, pa čeprav na začetku nisem imela pojma skoraj o ničemer razen o cvrtju mastnega dunajca in pomfrija. Kasneje, proti koncu študija nas je prijetno presenetila novica, da pod srcem nosim dvojčka in končno res nisem imela več izgovorov za slabo prehranjevanje. Skrajni čas je bil, da pričnemo doma redno kuhati in jesti bolj zdravo. Pri meni se to drugo žal v nosečnosti ni povsem uresničilo, ker me je prve mesece pestila huda slabost. A sem sčasoma ujela tiste mirne trenutke v dnevu, ko sem le lahko pojedla kaj bolj zdravega od ingverjevih bombonov.
Konkretna sprememba prehranjevanja je postal del mojega vsakdana in priznam, zdaj veliko časa preživim v kuhinji. Seveda tudi zaradi pomivanja gore posode, a povečini gre bolj zato da pripravljam nekaj okusnega. Posebno za maladva, ki imata trenutno zopet obdobje izbirčne Metke. Nekaj časa sem že razmišljala, da bi pričela na blogu objavljati tudi recepte teh jedi, pa se tega do sedaj še nisem lotila, ker predstavlja to še en projekt k drugim projektom, ki so še na čakalni listi. Z dnem ko sem postala Malincina ambasadorka (juhuhu! ponosna in hvaležna), sem dobila nov zagon in se odločila, da bodo recepti nova kategorija na mojem blogu.
Tokrat pa v tej objavi ni receptov, ampak moja zgodba od nezdrave hrane k zdravi (ki ste jo ravno prebrali) in jedilnik, ki sem vam ga obljubila v eni izmed FB objav. Jedilnik je namenjem predvsem mamam, ki veliko časa preživimo same z otroki in za preživetje v teh stresnih razmerah potrebujemo veliko esencialnih hranil in večkratne “booste” energije. Veliko obrokov je hitre priprave, oz. to postanejo, ko osvojimo nekaj osnovnih tehnik kuhanja (kuhanje, dušenje, pečenje v pečici). Malice rada pripravljam takšne, ki jih lahko jem tudi dva dni zapored (recimo bananin kruh, mafini), tudi smutiji so odlični za vmesne obroke. Obrokov je tu načeloma pet, a se mi velikokrat zgodi, da jih pojem nekaj manj ali celo več 🙂 Seveda pa je mogoče ta jedilnik prilagoditi glede na vaše potrebe. Konec koncev pa vam lahko služi tudi le kot iztočnica za oblikovanje svojega lastnega jedilnika.
Jedilnik si lahko prenesete TUKAJ.
Če potrebujete nasvet o prehrani, idejo o receptu, razlago… pa mi lahko pišete v komentar. V naslednjih dneh bom zakopana med kartonastimi škatlami, tako da bom malo manj aktivna za tipkovnico, a se potrudim in kmalu odgovorim.
Želim vam prijetne decembrske dni!
***
Morda vas zanima še:
Kako sem premagala “sušna” obdobja dojenja